Inner Sanctum Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaPortailPretraľnikLatest imagesRegistracijaLoginIgre

 

 Peter Green's Fleetwood Mac

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Makana
Innitiate
Innitiate
Makana


Broj postova : 212
Registration date : 06.08.2007

Peter Green's Fleetwood Mac Empty
PostajNaslov: Peter Green's Fleetwood Mac   Peter Green's Fleetwood Mac Icon_minitimepet kol 17, 2007 9:54 pm

Postava: - Mick Fleetwood (bubnjar, rođen 24/6/1947)
- John McVie (basist, rođen 26/11/1945)
- Peter Green (gitarist, vokal, rođen 29/10/1946)
- Jeremy Spencer (gitarist, 4/7/1948)
- Danny Kirwan (gitarist, vokal, rođen 13/5/1950)

Diskografija: - Peter Green's Fleetwood Mac (1968)
- Mr. Wonderful (1968)
- English Rose (1969)
- Fleetwood Mac In Chicago (1969)
- The Pious Bird Of Good Omen (1969)
- Then Play On (1969)
- Singl Ploča (Green Manalishi/World In Harmony) (1970)






Ime su dobili po prezimenima osnivača (Fleetwood i McVie).
Oformljeni su 1967. godine u Engleskoj (neznan točno koji grad, vjerojatno London;))
Fleetwod, McVie, i Green su zajedno svirali u John Mayallovim Bluesbrakersima u periodu od 1963-1965. godine.
Nakon napuštanja Bluesbreakersa Fleetwood i Mcvie su nastavili zajedno svirat, dok se Green posvetia nekim solo projektima...
1967. su se napokon ujedinili, i počeli stvarat materijal...
1968. izdaju istoimeni album prvijenac (Peter's Geen Fleetwood Mac), kojim neočekivano dospijevaju do 4. mista britanske top ljestvice. Album je bio prožet blues riffovima i pop melodijama, koji je bio klasicni spoj tadasnjih Britanskih blues bendova koji su se "furali" za americkim bluesom (tipa Animalsi, Yardbirdsi itd...)
također se 1. albumom Peter Green pokazao ka kvalitetan skladatelj (Looking For Somebody, If I Loved Another Woman), ali i kao kvalitetan re-aranžer (Shake Your Mone Maker, No Place To Go...).
Iste godine im izlazi 2. album "Mr. Wonderful" na kojem valja izdvojit obradu "Dust My Broom" (orginal: Elmore James/Josia).
3. albumom "English Rose" postižu svoj 1. No.1 hit singl (Billboard UK Top) "Albatross" (ostao na top ljestvici 35 tjedana!). Pisma je bila instrumental, i mozda ponajbolji pokazatelj Green-ovih mogučnosti.
Također na albumu "English Rose" bi trebalo spomeniti i stvar "Black Magic Woman", koja je kasnije Santaninom obradon postala njegov zaštitni "znak"!
također pisma s istog albuma "Stop Messin' Around" je reprezentativni primjerak uspjelog "posvajanja" americkih blues standarda (riči i aranžman - P. Green).
"Fleetwood Mac Live In Chicago" je jam snimljen u jednom danu u Chess Record Ter-Mar kompleksu. Uz Fleetwood Mac su svirali i neki od blues velikana: Willie Dixon(akustični bass), Otis Spann (vokal, piano), Buddy Guy (gitara), David "Honeyboy" Edwards (gitara).
Kvaliteta snimka i nije bas najbolja (jebiga to je bilo 69' godine!Wink), ali energija tog jama ga svrstava u kultne albume!Wink
"The Pious Bird Of Good Omen" je kompilacija izasla također 1969. godine...
4. album "Then Play On" (1969.), izaša u rujnu 1969. je zadnji album Fleetwood-a Mac-a s Peterom Geenom.
među kritikom glasi za najbolji album iz Green-ove faze, i jedan od najboljih albuma opčenito kasnih 60-ih...
[Vrh] Go down
Makana
Innitiate
Innitiate
Makana


Broj postova : 212
Registration date : 06.08.2007

Peter Green's Fleetwood Mac Empty
PostajNaslov: Re: Peter Green's Fleetwood Mac   Peter Green's Fleetwood Mac Icon_minitimepet kol 17, 2007 10:15 pm

Na albumu je debitirao i 3. gitarist Danny Kirwan
Na ovom albumu bi tribalo izdvojit hit stvari "Oh Well" (također Top 1 Hit Singl sa Billboarda, 16 tjedana ostala na ljestvici), Closing My Eyes...
Album je bia prožet s dosta hard bluesa, sta se mozda najocitije vidi u pismi "Rattlesnake Shake"...

Nakon US turneje, Peter Green konačno odluuje napustit bend (planira je već nakon snimanja "Oh Well", ali je osta na nagovor menađera!)...
Nakon 4. albuma Fletwood-ovci su snimili jos 2 pisme prije nego ih je Green napustija.
1. je bila "The Green Manalishi (With Two Pronged Crown), pisma koju je Peter Green inzistirao da se snimi... pisma je nastala zahvaljujući njegovim učestalim noćnim morama, a zapravo je kulminacija agonije kroz koju je prolazia, izazvana pretjeranin kljukanjen droge (najvise LSD-om)
Sama pisma je psihodelična sa jakim rifom. I meni osobno jedna od najdražih stvari!
druga pisma je "World In Harmony", i ka šta samo ime kaže je dosta harmonična, a nastala je kao produkt Green-ovog i Kirwan-ovog jamanja.

Peter Green je u najmanju ruku bia "specifičan" gitarist, šta se moglo vidit i po njegovom odjevanju...
1969 godine je počeo sve svoje prihode koje je zarađivao, davati u dobrotvorne svrhe, jedino bi ostavia određeni dio da može podmirit troškove benda i svog života...
na kraju je to predložio i ostatku benda, ali oni su to odbili!
Kruži glasina da je nakon Fleetwood Maca, otiša na neko selo u Engleskoj radit ka grobar, i da s nikim nije popriča 4 godine!


p.s. po meni Fleetwood Mac nakon faze sa Peterom Greenom, vise nisu postojali ka bend u rock n' roll smislu...
jel smatran da je Peter Green bia alfa i omega Fleetwood Maca!
a nakon njega su Fleetwoodovci, polako napustili blues-rock izričaj i otišli u pop vode (AOR - kako bi to nazvali zapadnjaci!Wink), šta se dogodilo i Jefferson Airplane-u nakon napuštanja izvornih članova...Wink

p.s. tekst je napisan iz moje glave (čega san se sve moga sitit;)), jedino san datume i neka imena tražija po netu, jel mi to nije jača strana...SmileSmileSmile
[Vrh] Go down
.::HaightAshbury::.
Innitiate
Innitiate
.::HaightAshbury::.


Broj postova : 117
Registration date : 10.08.2007

Peter Green's Fleetwood Mac Empty
PostajNaslov: Re: Peter Green's Fleetwood Mac   Peter Green's Fleetwood Mac Icon_minitimeuto ruj 04, 2007 6:10 pm

Ako je to napisano iz tvoje glave stvarno svaka cast...naime jako zadivljujuce i pohvalno Very Happy

Njih jako vooolim,lijepe godine su zapoceli svirku i lijepo pjevali.Jedna jako dobra grupa iz kulture 60tih.

drumroll
[Vrh] Go down
Makana
Innitiate
Innitiate
Makana


Broj postova : 212
Registration date : 06.08.2007

Peter Green's Fleetwood Mac Empty
PostajNaslov: Re: Peter Green's Fleetwood Mac   Peter Green's Fleetwood Mac Icon_minitimesri ruj 05, 2007 2:37 am

hehe, ima ima ti jos masu bendova koje mogu rec da znan od a do ž, samo nazalos neman puno vrimena za posvetit se njima jer san u debelome škripcu...Sad
ali doce i to vrime...

ma stvarno genijalan bend, i drago mi je da jos neko na forumu zna za njih, i da ih je slusa i cijeni!Wink

btw, taman san tia napisan jedan jaaaaaako dugi teks o Jimiju Hendrixu (jer mi je on najveci uzor), ali si me ti pretekla...Sad


Peace!Smile
[Vrh] Go down
.::HaightAshbury::.
Innitiate
Innitiate
.::HaightAshbury::.


Broj postova : 117
Registration date : 10.08.2007

Peter Green's Fleetwood Mac Empty
PostajNaslov: Re: Peter Green's Fleetwood Mac   Peter Green's Fleetwood Mac Icon_minitimesri ruj 05, 2007 9:37 pm

peace Peter Green's Fleetwood Mac 632672
[Vrh] Go down
majik
Innitiate
Innitiate
majik


Broj postova : 175
Age : 36
Registration date : 09.03.2008

Peter Green's Fleetwood Mac Empty
PostajNaslov: Re: Peter Green's Fleetwood Mac   Peter Green's Fleetwood Mac Icon_minitimened oľu 09, 2008 1:50 am

aaajme ovo mi stari slusa, tako da mi je uvik ostalo negdi po glavi koja pismica Very Happy vokal mi je suuper
[Vrh] Go down
Sponsored content





Peter Green's Fleetwood Mac Empty
PostajNaslov: Re: Peter Green's Fleetwood Mac   Peter Green's Fleetwood Mac Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Peter Green's Fleetwood Mac
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Inner Sanctum Forum :: ROCK i Glazbeni Pravci :: Rock n' Roll-
Forum(o)Bir: