Inner Sanctum Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaPortailPretražnikLatest imagesRegistracijaLoginIgre

 

 Egipatska mitologija

Go down 
+5
Gackt Camui
Xalik
Samael
Protector Of Shade
Cat On a Wire
9 posters
Autor/icaPoruka
Cat On a Wire
Adept Of InnerSanctum
Adept Of InnerSanctum



Broj postova : 766
Age : 34
Registration date : 19.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimeuto kol 22, 2006 12:52 am

Ukratko prema egipatskoj mitologiji:

u sredistu je suncano bozanstvo (bozanstvo boga raa), a postoji i niz drugih bozanstava (ptah, horus, set, oziris...)
vjeruju u zagrobni zivot, balzamiraju mrtvace, oliti'ga mumije. cak se i za zivota pripremaju za glamurozan zagrobni zivot Laughing
Kult mrtvih dovodi do gradnje velikih faraonskih grobnica – tako se razvijala i likovna umjetnost Wink
Grade se monumentalne piramide, a mrtvace se pokapa sa zlatom i ostalim blagom, naravno uz rituale..

egipatska bozanstva:

bastet- bozica zastitnica
bes- zastitnik trudnih zena
geb- bog zemlje
hapi- bog koji je svake godine donosio poplave (isto tako bitan bog jer je egipat ovisio o nilu)
hator- bozica zastitnica
horus- bog neba (offtopic; nas glavni admin Wink )
isis- bozica zastitnica
khepri- bog stvaranja
neptus- zastitnica mrtvih
nut- boginja neba, njeno tijelo je stvorilo krov na nebu
osiris- bog mrtvih i vladar podzemnog svijeta
pat- bog zastitnik obrtnika
mat- bozica istine, pravde i harmonije
raa- bog sunca. Najznacajniji bog starog egipta
tavaret- boginja koje je stitila zene za vrijeme trudnoce i poroda
nun- je bio voda
sesat- bozica pisma i mjerenja
sobek- bog rijeke nil
tefnut- bozica vode
tot- bog znanja i pisma
set- je predstavljala sve sto predstavlja prijetnju harmonije u egiptu.

Najkrace i najosnovnije. O faraonima, egipatkim kraljicama, obicajima, umjetnosti i ostalome nadugo i nasiroko mozete naci TU
A ako ste vise zainteresirani npr. za egipatsku magiju i njezinu povezanost s ostalim kulturama na koje je imala utjecaja posjetite OVAJ LINK


Zadnja promjena: ; čet ruj 14, 2006 11:42 am; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
Protector Of Shade
Innitiate
Innitiate
Protector Of Shade


Broj postova : 87
Age : 34
Lociran/a : Land Of Shadow
Registration date : 19.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimeuto kol 22, 2006 2:30 am

Ovako nisam proucava egipatsku al mi je nekako sta ja znam neobicna po svemu...al nemogu rec da je losa kao mitologija imali su razvijenu kultutu i sve al jedino sat im je vojska bila uzano slaba aa mornarica kao tako razvijena...
[Vrh] Go down
http://protectorofshade.blog.hr
Samael
1st Archangel
1st Archangel
Samael


Broj postova : 811
Age : 36
Lociran/a : 5th heaven
Registration date : 18.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimeuto kol 22, 2006 2:37 am

uuuuu protectoruuuu kako si se GRDNOOOOO zajeba egipat je ima najjacu i najvecu vojskuuu.... to treba znat Smile
[Vrh] Go down
https://dangerzone.forumcroatian.com
Protector Of Shade
Innitiate
Innitiate
Protector Of Shade


Broj postova : 87
Age : 34
Lociran/a : Land Of Shadow
Registration date : 19.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimeuto kol 22, 2006 10:51 am

Ma wtf....kako....to sve ovidi za vrijeme kojeg vladara eto za vrime ramzesa ajd tu je bila dobra vojska...al sad malo sam proucava njihovu mitologiju....jebiga povlacim svoju glupost koju sam izvalia... :farao: pivo blue smile i amen!
[Vrh] Go down
http://protectorofshade.blog.hr
Samael
1st Archangel
1st Archangel
Samael


Broj postova : 811
Age : 36
Lociran/a : 5th heaven
Registration date : 18.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimeuto kol 22, 2006 12:03 pm

lol nema problema nisam te ima namjeru napadat ali prilicno sam siguran da je egipat imao jednu od najjacih vojski u njihovo vrijeme i mornaricu isto. Bili su najjaci u njoh ali su i kao vojna sila opcenito bili raspolagali sa najvise ljudi Smile
[Vrh] Go down
https://dangerzone.forumcroatian.com
Protector Of Shade
Innitiate
Innitiate
Protector Of Shade


Broj postova : 87
Age : 34
Lociran/a : Land Of Shadow
Registration date : 19.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimeuto kol 22, 2006 3:19 pm

da al ja sam mislia na nesto skroz drugo...kad sam na to mislia..mozda jesu raspolagali velikom vojskom al uspordbu sa ostlim narodima rimljni jaka vojska,saxsoni,skandinavci neznam bas dakli se sa njima mogu usporedivat pa cak i sa slavenima...al to nije bitno svako drugacije razmislja... :study: :cheers: i amen! to stara!
[Vrh] Go down
http://protectorofshade.blog.hr
Xalik
Man/Woman Of Knowleadge
Man/Woman Of Knowleadge
Xalik


Broj postova : 98
Age : 37
Lociran/a : Opatija
Registration date : 17.09.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimened ruj 17, 2006 7:12 am

Naslusao sam se toga na kolegiju Kulturna povijest drevnog istoka, imali su stvarno dobro razvijen sustav bogova i mitologiju... Pisao sam vec o tome negdje na Vinterskogenu ali mi se sad ne da trazit...
[Vrh] Go down
http://elvenphilosopher.blog.hr
Samael
1st Archangel
1st Archangel
Samael


Broj postova : 811
Age : 36
Lociran/a : 5th heaven
Registration date : 18.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimepon ruj 18, 2006 2:18 am

ljudi daj budite kreativni nemojmo postait copycat forum nemojte copy pastat sa drugih dajte malo svoga ja u sve ovo
[Vrh] Go down
https://dangerzone.forumcroatian.com
Xalik
Man/Woman Of Knowleadge
Man/Woman Of Knowleadge
Xalik


Broj postova : 98
Age : 37
Lociran/a : Opatija
Registration date : 17.09.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimečet ruj 21, 2006 12:23 am

Pa naravno da nisam mislio kopirat tuđe, ali kad dva puta napišeš post na neku temu, treći put ti se stvarno ne da ponovno pisat isto samo drugim riječima...

Ne da mi se služiti literaturom; pogotovo jer smatram da nije toliko strašno ako promašim koji događaj za par godina, a uostalom nedavno sam (pred par mjeseci) položio taj kolegij (Drevni Egipat), tako da sam relativno dobro upućen.

U rijetko je kojoj državi religija igrala tako veliku i važnu ulogu kao u Egiptu; ona nije bila samo sustav vjerovanja, bila je glavni oslonac vlasti i društvenom sustavu, i zato ne čudi da je za sobom ostavila toliko velebnih arhitektonskih ostavarenja, kao i drugih umjetničkih djela. Glavni elementi religije bili su stalna promjena, kruženje, odumiranje nakon kojeg slijedi ponovno rađanje, a ti su elemtni jednako prisutni u pričama o ljudima (život nakon smrti) i o bogovima (npr. mitovi o Nut i Raa i o Ozirisu i Izidi, ali te ću mitove detaljnije opisati kasnije).
U ranom neolitiku, dok je Egipat bio podjeljen na više manjih država i plemena, prednjačio je kult prirode (tj. smatranje prirodnih sila božanstvima) i totemi. Kako bi koje pleme prevegnulo nad drugim, nametalo bi i svoje kultove i vjerovanja. Kada se oko 3000.godine pr.Kr. Egipat ujedinio, vjerski su se sukobi nastavili, te je faraon morao djelovati kako bi to zaustavio. Počela se uređivati jedinstvena egipatska religija, u kojoj je naravno faraon sebi dodjelio jednu od dominantnih uloga... Ni ipak, vremenom su njegova moć i utjecaj slabili, kao u politici, tako i u religiji. Recimo, prvo je smatran za inkarnaciju boga Horusa, zatim se držalo da je sin boga Raa, a neko je vrijeme vladalo mišljenje da je faraon tek nakon smrti bog, tj. da nakon smrti postaje Oziris. No ipak, uglavnom je bilo uvriježeno mišljenje da je faraon sin Raa, odnosno kasnije Amona Raa. Religija je negdje do V.dinastije kompletno uređena, i u Egiptu je postojalo oko 30 glavnih bogova i još stotine manjih, koji su se štovali samo na manjim područjima, iako nije bila rijetkost ni da se jednom od glavnih bogova na jednom području posvećuje posebna pažnja, što je primjerce bilo s Amonom u Tebi, Geb u Heliopolisu, Ptahom u Memfisu, Sobekom (sveti korkodil Laughing ) u Gronjem Egiptu...

<b>Nastanak svijeta</b> Arrow Prema egipatskoj mitologiji, u početk je bio Nerter, prapočelo svega, i nije bilo određeno od čega je bio sastavljen. Dalje, spajanjem duha i tvari (koji su bili dijelovi Nertera) nastao je život, prvo u obliku vode (koju su zvali Nil, pitam se zašto :? Laughing ) i vatre, a njihovim sjedinjenjem nastaje Atum, Prvi, kojeg se kasnije preimenovalo u boga Raa. Vjerojatno već sada uočavate da je njihova teogonija puna spajanja bogova kojim nastaju novi, kao i situacija kada jedan bog proizlazi iz drugog, ali ovo je tek početak... Very Happy Od Atuma (Raa) proizlaze Šu (zrak) i Tefnut (e, nisam siguran dal' je tako ili sam falio koje slovo, kako bilo, to je prosotr), njihovim sjedinjenjem pak nastaju Geb i Nut, a od njih Oziris, Izida, Set i još mali milijun drugih... Laughing

E da, ukratko ću (ali stvarno ukratko)reći nešto o bogovima, a onda srediti još dva mita...

Arrow <b>Atum</b> ili Raa – Prvi bog, kasnije postao vrhovni, zaštitinik Heliopolisa (jasno se vidi da je naziv grada grčki, što zbog kraja "<i>polis</i>", ali i zbog same riječi "<i>helios</i>" što na grčkom znači sunce).

Arrow <b>Amon</b> - bog zaštitinik Tebe, kasnije (srednja država) kada se Teba uzdigla spojen s Raa u novo božanstvo – Amnona Raa.

Arrow <b>Geb</b> - zaštitnica Heliopolisa, boginja zemlje, hrani ljude i ukopom u nju mrtvi putuju na drugi svijet

Arrow <b>Nil</b> - bog rijeke, čuvar života

Arrow <b>Nut</b> - boginja neba, žena (i majka Shocked Objasniti ću kasnije) boga Raa

Arrow <b>Maat</b> - božica pravde i istine, nadzire proces obnove bogova. Postoji i mit o njoj, prema kojemu mrtve <b>Anubis</b> prvo vodi do nje na posljednji sud... Duša se pokojnika stavlja na vagu s jedne strane, a s druge je strane pero. Ako ispadne da je duša teža, srce pokojnika proždire strašno čudovište Ammut (ili Amnut :? ), što znači da on nikada ne može otići na drugi svijet (jer je za to potrebno da su tijelo i svi organi sačuvani). Ako je pak duša lakša, Anubis pokojnika vodi u zagrobni život.

Još postoje sveta krava i sveti bik ( Laughing Laughing e da, to sam zaboravio spomenuti jer sam mislio da se podrazumijeva, ali ipak ću naglasiti, kod Egipćana je jako često prikazivanje bogova u antropomorfnom obliku, tj. s glavom životinje i ljudskim tijelom, npr. Anubis i ovo dvoje gore kojima se ne sjećam imena). E da, tu je još i sveti krokodil. Laughing

Arrow Oziris, Set, Izida i Horus -> o njima ću više kasnije, u dotičnom mitu, a sada idem prvo na jedan drugi...

* * *

<b><u>Mit o Raa i Nut</u></b>

Heh, ovaj je malo incestoidan Rolling Eyes Laughing Ali ipak, u Egiptu smo pa nas to ne treba čuditi... Razz Laughing
Kako bilo, prema njihovim vjerovanjima, svako jutro boginja neba Nut rada Raa. On putuje nebom u svojoj zlatnoj lađi i blagoslivlja ljude, i kako dan prolazi, tako mali Raa odrasta. Na kraju dana Raa umire, ali prije toga začinje sa svojom ženom (i majkom) Nut sina (pogodite, dao mu ima Raa Laughing Laughing ) i tako se taj proces vječno nastavlja...

<b><u>Mit o Ozirisu i Izidi</u></b>

Ovako... Oziris (bog plodnosti i života) i Seth (bog pustinje i razaranja) bili su braća, i u pravu ste kada nagađate da se baš nisu najbolje podnosili... Zato Seth, zajedno s još jednim bratom (ne sjećam se kojim, nje ni važno...) postavo zasjedu Ozirisu, zajedno su ga savladali i zavezali, a onda ga je Seth pogubio i bacio njegovo tijelo da istrune u rijeci... Svi su bogovi (osim dotične dvojice) tugovali za Ozirisom, a vjerojatno najviše njegova žana (i sestra, tko bi rekao Rolling Eyes Laughing ) Izida (boginja plodnosi i nizine uz Nil), koja ga je dugo vremena tražila i na kraju oživila uz pomoć drugih bogova. No Oziris je bio slab i nije se u ovakvom stanju mogao suprostaviti bratu, pa je ostao skriven sve dok ga nije osvetio njegov i Izidin sin Horus (bog sa glavom sokola, zaštitinik faraona), koji je u odlučujućoj borbi pobjedio Setha (ne želim opisivati detalje, bilo je jako puno neugodnih stvari, vađenja očiju i... ma neću stvarno dalje... :? ). Seth je svezan i bogovi su mu sudili, a nikakvo mu laganje nije pomoglo (naposlijetku, ispitivala ga je Maat, božica istine) i tako je on ostavljen svezan Ozirisu pod nogama, a Ozirisu je pripala vlast nad ovim svijetom, no on ju je prepustio svom sinu Horusu, a za sebe zadržao svijet mrtvih.
[Vrh] Go down
http://elvenphilosopher.blog.hr
Cat On a Wire
Adept Of InnerSanctum
Adept Of InnerSanctum



Broj postova : 766
Age : 34
Registration date : 19.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimened ruj 24, 2006 11:06 am

detatalji, detaljiiii (mit o Ozirisu i Izidi) Very Happy
a i moga bi jos stagod prepricat...
[Vrh] Go down
Samael
1st Archangel
1st Archangel
Samael


Broj postova : 811
Age : 36
Lociran/a : 5th heaven
Registration date : 18.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimened ruj 24, 2006 1:21 pm

hehe ljepo si ti to sredio Smile Ali nuzno je da te ispravim u samo jedno mitu Smile
Horus... Horus nije sin Ozirisa i Izis vec Raa bar taj Horus koji se borio sa Sethom u egipatskoj mitologiji imas 2 horusa jedan je bio sin Raa Drugi Isis i oba dva us uzeli glavu sokola ovaj drugi je uzeo zato sto je idolizirao Horusa od Heliopolisa Vladara Neba koji je ujedno bio sin Raaa proslavljen kao veliki ratnikp.s zbog toga je Izis nazvala svog asina Horus , sin nasljedio majcine ambicije:) LOL dake postoji Horus Suncevi Disk koji je sin Raa i Horus koji je sin Izis to bi ja mislim bio naziv za horusa drugoga Herchmanti ili tako nesto dakle oni su Braca bliznaci Smile
[Vrh] Go down
https://dangerzone.forumcroatian.com
Xalik
Man/Woman Of Knowleadge
Man/Woman Of Knowleadge
Xalik


Broj postova : 98
Age : 37
Lociran/a : Opatija
Registration date : 17.09.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimened ruj 24, 2006 10:53 pm

Imaš pravo, sad si malo čitam, Horus sin Ozirisa i Izide bio je onda još dijete... Blah, ako išta mrzim onda je kad nešto u literaturi piše krivo... :study: Evil or Very Mad

Najpoznatiji je onaj iz grada Letopolisa u delti Nila (taj je valjda i pobjedio Seta) nazvan Hor (Horus s dva oka, sunce i mjesec), koji svojim pogledom obuhvaća cijeli svijet... A kasnije je njega potisnuo (ne u mitologiji, nego u štovanju kad ljudi) Horus (sin Ozirisa i Izide), koji se kasnije inkarnira u faraonima...
[Vrh] Go down
http://elvenphilosopher.blog.hr
Samael
1st Archangel
1st Archangel
Samael


Broj postova : 811
Age : 36
Lociran/a : 5th heaven
Registration date : 18.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimepon ruj 25, 2006 12:10 am

Yes Wink Dva Horusa jedan od Raa Drugi od Izis Wink
eto mala obnova znanja:)
[Vrh] Go down
https://dangerzone.forumcroatian.com
Gackt Camui
Innitiate
Innitiate
Gackt Camui


Broj postova : 268
Age : 34
Registration date : 19.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimečet lip 07, 2007 11:45 pm

*moram ja napisat japansku mitologiju Razz*

uglavnom najfascinantnija bozanstva iz egipta su mi raa,mat i isis...fascinira me njihova mitologija...vidi se da su bili iznimno inteligentan narod...koji je uspija stvari koje smo mi ek nedavno uspili i stvari koje jos nismo uspili....
dobro bosanci tvrde da imaju piramide i virujem im to,cini se skroz opravdana sumnja...jel to znaci da su i ovdje nekoc bili egipcani....Very Happy
[Vrh] Go down
Barad-dur
Lurker
Lurker
Barad-dur


Broj postova : 49
Lociran/a : Mordor...
Registration date : 16.06.2007

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimened lip 17, 2007 11:51 am

mene kao setanista uvrijedilo je kaj si seta zadnjeg stavila!!!
[Vrh] Go down
http://necronomicon.dogoo.us/index.htm
Selaphiel
Guardian of Symphony
Selaphiel


Broj postova : 852
Age : 36
Lociran/a : On the road to promised land..
Registration date : 12.06.2007

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimened lip 17, 2007 7:28 pm

Evo bas san sad pogleda film Prokletstvo Tutankamona pa ako znate nesto o ovoj prici napisite Smile .Naime radi se o najmlađem egipatskom faraonu koji je umro vrlo mlad-kao tinejđer,neki kazu da se cak radilo i o ubojstvu..Enivej,engleski istrazivaci otkrivaju njegovu grobnicu bogatu svim i svačim predvođeni istrazivacem Howardom ako se dobro sican,i nakon nekog vrimena pocinju umirat pod nerazjašnjenim okolnostima,navodno od neke čudne bolesti i to svi koji su bili u doticaju s grobnicom.Objašnjenje je navodno da su bile neke smrtonosne nepoznate spore bakterija kojima su se zarazili..
[Vrh] Go down
Samael
1st Archangel
1st Archangel
Samael


Broj postova : 811
Age : 36
Lociran/a : 5th heaven
Registration date : 18.08.2006

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimepon lip 18, 2007 12:21 am

da .. cudna cinjenica vezana uz to je da je na ulazu u grobnicu bilo zapisano prokletstvo za sve one koji je oksvrnu.. tzv faraonovo prokletstvo... kasnije daljnim istrazvanjem pokazale su se da su tamo se (nakon vremena izoliranosti od vanjskog svijeta) razvile nekakve smrtonosne spore .. koje pri inhaliranju nakon nekog vremena ubiju covjeka.. ali ipak... proklestvo i spore hmm cudno je to sve meni hehe
[Vrh] Go down
https://dangerzone.forumcroatian.com
Barad-dur
Lurker
Lurker
Barad-dur


Broj postova : 49
Lociran/a : Mordor...
Registration date : 16.06.2007

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimepon lip 18, 2007 5:46 pm

što znate o setanizmu?'
[Vrh] Go down
http://necronomicon.dogoo.us/index.htm
Selaphiel
Guardian of Symphony
Selaphiel


Broj postova : 852
Age : 36
Lociran/a : On the road to promised land..
Registration date : 12.06.2007

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimečet lip 28, 2007 5:09 pm

Barad-dur je napisao/la:
što znate o setanizmu?'

Neznam ništa pretjerano a i ne bi volia znat iskreno heh..Otvori topic ako hoćeš..
[Vrh] Go down
mala pankerica
Innitiate
Innitiate
mala pankerica


Broj postova : 231
Lociran/a : Split
Registration date : 13.07.2007

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimepet srp 13, 2007 5:36 pm

ja iden ubrzo u Egipat....bar se nadan.....
[Vrh] Go down
Barad-dur
Lurker
Lurker
Barad-dur


Broj postova : 49
Lociran/a : Mordor...
Registration date : 16.06.2007

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimepet srp 13, 2007 9:23 pm

blago tebi za mene to je obečana zemlja...
[Vrh] Go down
http://necronomicon.dogoo.us/index.htm
floramye
Innitiate
Innitiate
floramye


Broj postova : 87
Age : 33
Registration date : 29.09.2007

Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitimesub ruj 29, 2007 11:28 am

ja sam zaljubljenica u mitologiju i to zahvaljujući mojoj seki koja studira povijest i koja mi je od malena pričala o tome...
...al egipatska mitologija mi baš i nije poznata

raspa
[Vrh] Go down
Sponsored content





Egipatska mitologija Empty
PostajNaslov: Re: Egipatska mitologija   Egipatska mitologija Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Egipatska mitologija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Slavenska mitologija

Permissions in this forum:Ne možeš odgovarati na postove.
Inner Sanctum Forum :: ALTERNATIVA :: Mitologija-
Forum(o)Bir: